Outsourcing IT – jak znaleźć rzetelnego partnera?

Zlecanie zewnętrznym firmom usług informatycznych to korzystne i dogodne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorstw. Zamiast zatrudniać informatyka na etat, wygodniej i taniej jest nawiązać współpracę z rzetelnym specjalistą zewnętrznym. Co można zlecić w ramach outsourcingu IT? Jak znaleźć profesjonalną i godną zaufania firmę IT?

Oferta outsourcingu IT

Outsourcing usług informatycznych obejmuje wiele obszarów, takich jak pomoc serwisowa, usługi programistyczne, administracja bazami danych, obsługa serwerów, tworzenie aplikacji, zarządzanie sieciami teleinformatycznymi i inne. W zależności od potrzeb można zlecić kompleksowy  lub częściowy outsourcing. Kompleksowy oznacza, że zleceniodawca nie ma żadnego działu IT ani informatyka zatrudnionego na etacie i polega tylko na outsourcingu. Zleca firmie IT całość potrzebnych mu usług informatycznych. W częściowym outsourcingu tylko niektóre działania są zlecane na zewnątrz. Przykładowo, klient może zatrudnić na etat własnego informatyka będącego na miejscu do wsparcia pracowników, jeśli jest ono niezbędne w szerokim zakresie i wymagane niemal codziennie. Jednak może zlecić zewnętrznej firmie informatycznej np. usługi programistyczne, których potrzebuje doraźnie. Najczęściej klienci decydują się na częściowy outsourcing w zakresie wsparcia użytkowników, czyli tzw. helpdesku, usług monitorowania i związanych z bezpieczeństwem jak SOC, SIEM, usług tworzenia czy obsługi kopii zapasowych oraz właśnie usług programistycznych.

Określ swoje potrzeby

Jeśli Twoja firma z chęcią zleciłaby usługi informatyczne specjalistom z zewnątrz, to wpierw powinna dokładnie określić swoje potrzeby. Jakiego wsparcia wymaga w zakresie działań IT? Czy to projekt jednorazowy oparty o np. usługi programistyczne czy konieczne jest długofalowe wsparcie, np. przy administracji baz danych lub opiece serwisowej sprzętu IT? Jeśli oczekuje stałej współpracy, to z jaką częstotliwością? Można spróbować oszacować miesięczną liczbę godzin wsparcia informatyka. Warto też zastanowić się, jaki budżet firma jest w stanie przeznaczyć na zewnętrzne usługi IT i jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie z partnerem. Im więcej sam klient będzie wiedział o swoich wymaganiach, tym szybciej znajdzie firmę IT, która będzie w stanie je spełnić.

Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy IT?

Szukając rzetelnego partnera IT, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów działalności firm oferujących usługi informatycznie. Po pierwsze, kluczowe są referencje tj. czy firma ma case study, którym może się pochwalić oraz czy znane marki i klienci korzystali z jej usług? Po drugie, doświadczenie. Ile lat firma działa na rynku i czy zajmuje się konkretnie tą dziedziną IT, na której nam zależy? Po trzecie, zespół i jego fachowość. Jeśli jest to możliwe, dobrze jest sprawdzić, ilu specjalistów zatrudnia dana firma i jakie mają oni doświadczenie i umiejętności. Wskazane jest, żeby każdy fachowiec miał swoją dziedzinę, w której się specjalizuje, nie zaś znał się na wszystkim. Rzetelny partner IT powinien oferować szeroki wachlarz usług, tak aby był w stanie pomóc w każdej sytuacji. Ponadto, dobrze jest zasięgnąć opinii u innych – komentarze i recenzje w Internecie o danej firmie IT mogą być cenną wskazówką, co do tego, czy jest ona uczciwa, godna zaufania i sprawnie działająca. Zwróćmy także uwagę na łatwość komunikacji. Czy jest dostępnych kilka form kontaktu z firmą? Czy sprawnie odpowiada ona na maile, telefony, zapytania przez formularz internetowy? To wszystko może być wyznacznikiem tego, czy współpraca będzie przebiegać bezproblemowo.

Zapraszamy do Inprox, jeśli poszukujesz profesjonalnej i solidnej firmy IT. Gdańsk, Sopot i Gdynia to najczęstszy obszar naszej działalności. Oferujemy pełną gamę usług informatycznych na wysokim poziomie.